-
22
Kövess minket a Facebookon!!
-
22
Kövess minket a Facebookon!!
Tévedés, hogy a belsőépítész vagy a lakberendező a fantáziátlanok és a dúsgazdagok luxusa. Valójában mindenkinek jól jön, ha egy gyakorlott, ügyes belsőépítész vagy lakberendező segít megtervezni vagy átalakítani, illetve berendezni, ezáltal kellemesebbé, lakájosabbá tenni otthonát.
Belsőépítész vagy lakberendező?
Első körben tisztázzunk néhány fogalmat. A belsőépítészt nagyobb, szerkezeti átalakításokkal, esetleg egy teljesen új tér kialakításával érdemes megbízni, illetve közösségi terek kialakításához is inkább belsőépítészt érdemes igénybe venni. A lakberendező elsősorban lakásunk, személyes terünk megteremtésében segíthet. Azonban egy jó lakberendező képes megállapítani egy válaszfalról – és nem más szerkezeti elemről! – hogy az eltávolítható-e.
Ha új házat építünk, akkor érdemes inkább belsőépítészt alkalmazni, aki funkcionálisan is megtervezi a tereket. Ennek hiányában az építésznek kell megfelelően megterveznie a belső elrendezést is, amelyet aztán a lakberendező felöltöztet, megtölthet élettel. Manapság ugyanakkor a lakberendező végzettséggel rendelkező szakemberek is körbe veszik magukat építész, illetve belsőépítész végzettségű tervezőkkel, továbbá szükség esetén statikust és világítástervezőt is bevonnak a tervezés során, így lényegében teljes körűen képesek belsőépítészeti munkákat elvégezni.
Milyen a jó belsőépítész vagy lakberendező?
A jó belsőépítész, illetve lakberendező kiváló referenciákkal rendelkezik, és tud mutatni korábbi munkákhoz kapcsolódó komplett tervdokumentációt, így például látványterveket, méretezett alaprajzokat, a burkolási- és gipszkarton terveket, a bútorterveket, illetve az elektromos- és gépészeti kiállások terveit.
Óvakodjunk az olyan lakberendezőktől, aki nem adnak tervrajzokat, sőt manapság egyre gyakrabban látványterveket, csupán a helyszínen a falra „örökíti meg” elképzeléseit. Ilyenkor gyanakodjunk, hogy nem átgondolt tervezésről, hanem ad hoc ötletelésről van szó.
A jó belsőépítész, illetve lakberendező türelmes és empatikus, a megrendelőt próbálja „visszatükrözni” a megoldásaival, nem pedig a saját ízlését ráerőltetni másokra. A lakberendező stílustanácsadó is egyben, tehát nyugodtan kérdezzük meg az étkészletről, a festményeinkről, a fényképeinkről és ezek kereteiről is akár.
A tervezés folyamata
Általában minden belsőépítész és lakberendező rendelkezik egy saját, jól felismerhető stílussal. Ugyanakkor a megrendelői igények igen sokfélék, ezáltal egy jó tervező ma már nem egyfajta stílusú tereket tervez. A megbízók ezen korábbi referenciák alapján tudnak dönteni. Tehát ez már egyfajta szűrő, és kiindulásként elegendő is lehet. Ehhez jön még a megrendelő személyisége, az ingatlan építészeti, és egyéb adottságai.
A tervezés egy mélyreható beszélgetéssel kezdődik, melynek során a tervezőnek szinte teljes körűen meg kell ismernie a megrendelői igényeket. Mindez kiterjed a lakótér használatára, a megrendelők szokásaira, a stílussal, anyagokkal kapcsolatos elképzelésekre.
Ennél a lépésnél alakul néhány fő design irányvonal, amit színes montázsokon, skiccek segítségével, koncepciós tervlapokon mutat be a tervező a megrendelőnek, aki ez alapján tudja a számára leginkább tetsző színeket és anyagtársításokat, kreatív ötleteket, valamint ezek kombinációit kiválasztani.
Az egységes belsőépítészeti arculat kialakításával, megtervezésével párhuzamosan kerül sor a meglévő berendezési alaprajz módosítására a design koncepció függvényében. Új épületnél pedig már az építészeti tervezés során érdemes bekapcsolódnia a belsőépítésznek vagy a lakberendezőnek a megfelelő funkciók kialakítása érdekében.
Ideális esetben már a tervezés során kiválaszthatja a megrendelő a betervezett anyagokat, termékeket, katalógusokból vagy mintadarabok alapján.
A megrendelővel közösen meghatározott irányvonal alapján készülnek el a helyiségek fotorealisztikus látványtervei, amelyeken élethűen megjelennek a különböző design és álmennyezeti elemek, textúrák, felhasznált burkolatok, egyedi bútorok stb.
Az elfogadott koncepció alapján készülnek el a belsőépítészeti kiviteli tervek: a méretezett alaprajzok, a burkolási tervek (hideg- és melegburkolásra), a gipszkarton tervek (álmennyezetek és design elemek), az egyedi bútortervek (konszignációk), az elektromos tervek (lámpa- és szerelvénykiosztás) és a gépészeti kiállások terveit.
Ajánlatkérés belsőépítészeti tervezésre:
ZENIT HOME
1013 Budapest, I., Döbrentei u. 21.
Nyitva tartás: H-P 10-18 óráig előre egyeztett időpontban
Tel.: +36 30 626 8615
E-mail: info@zenithome.hu
www.zenithome.hu
www.facebook.com/zenithome
ZENIT HOME Kft.
1013 Budapest, I., Döbrentei u. 21.
Nyitva tartás: hétfőtől péntekig 10:00–18:00 előre egyeztetett időpontban
Tel.: +36 30 501 7784 | E-mail: shop@zenithome.hu